Aмериканската енергийна компания Westinghouse обяви, че след консултации с всички български политически партии, е подписала акционерно споразумение за разширяване на ядрените мощности в АЕЦ "Козлодуй". Това стана ясно от ПР-агенцията на американците в България - "Манира ЕООД".
Още: Тръмп изпълни заканата си, налага на Китай мита от общо 104% от утре
Още: Експерт: В България има терени, подходящи за изграждане на гигафабрика за изкуствен интелект
Споразумението не поражда обвързващо решение за продължаване на проекта – за никоя от страните. Целта му е да се осигури основа за продължаване на проекта, чрез ползотворно партньорство, за да се постигнат следващите ключови споразумения и да се получи добро финансиране. Това и всички бъдещи споразумения по проекта ще бъдат одобрявани от следващите български правителства, казват от американската компания.
От Westinghouse обясняват по-нататък, че подписаният днес договор не означава, че седми блок на АЕЦ "Козлодуй" ще бъде построен.
Изграждането на новата мощност ще зависи от бъдещите споразумения, свързани с проектиране, доставка и строителство (EPC). Освен това трябва да се постигне взаимно съгласие по условията и реда на финансиране.
Още: Като се позова на пазарите: Голяма банка изчисли шансовете за мир в Украйна
Още: Магазините в пощите: Министерство не знае дали те ще спазват лоялна конкуренция
Споразумението не съдържа предположения за каквато и да било държавна помощ. Както Westinghouse, така и АЕЦ „Козлодуй” имат свобода да привлекат международни финансови субекти, с което да постигнат най-добрите условия и за двете страни. Ако това не се реализира, проектът няма да продължи.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Близки до тези в София: Ето какви са цените на имотите във Виена
Още: Европейската комисия съобщи какъв ще бъде отговорът за митата на Тръмп
За влизане в сила на споразумението е уговорена поредица от предварителни условия, сред които решение на министъра на околната среда и водите за одобрение на Доклада за оценка на въздействието върху околната среда; решение на Министерския съвет на България по чл. 45 от Закона за безопасното използване на ядрена енергия и получаване на всички разрешителни, прилагани в Европейския съюз и в България, необходими за реализацията на проекта.
В Акционерното споразумение се предвижда дяловото участие в проектната компания – „АЕЦ Козлодуй – Нови мощности“ ЕАД, да бъде в пропорция 70% за „АЕЦ Козлодуй” ЕАД и 30% за „Уестингхаус Електрик Къмпани“ ЛЛС.
Планира се проектът да се финансира основно от експортни кредитни агенции, имащи опит в енергетиката на България, както и с други международно приети финансови инструменти, обясниха междувременно от пресцентъра на АЕЦ "Козлодуй".
Още: "Лекарството" на Тръмп и шокът на борсите след митата: Какво се случва?
Още: България оглави класация на ЕС за недвижими имоти