Да бъдат спряни всякакви новопоявяващи се проекти за добив на газ в района на Добруджа и спешна информационна кампания за ползите, загубите и опасностите. Това поискаха от патриотичен Фронт НФСБ – ВМРО, съобщиха от пресцентъра на коалицията.
Още: Европейската комисия съобщи какъв ще бъде отговорът за митата на Тръмп
Още: "Лекарството" на Тръмп и шокът на борсите след митата: Какво се случва?
"Патритоичен Фронт" има готовност за протести в засегнатите райони. Според коалицията новото разрешение за добив на газ със спорна технология може да се окачестви като опасен рецидив на безотговорност - след като българите ясно показаха, че не искат Добруджа да бъде дупчена.
Поводът за острата позиция е Решение №28 от 26 август 2014 година на служебният министър на околната среда и водите Светлана Жекова, с което се разрешава на американската компания "Парк плейс енерджи корп" да извърши проучване на нефт и природен газ край каварненското село Вранино.
Очаква се използваният метод за извличане на газ да е т. нар. въглищна газификация – при която се запалва въглищният слой. Опасенията са, че този метод е по-опасен дори и от прословутия фракинг, който се ползва при добива на шистов газ.
Още: България оглави класация на ЕС за недвижими имоти
Още: Имате гърба на държавата: Премиерът към данъчните
Според "Патритоичен Фронт НФСБ - ВМРО" Жекова e действала на тъмно, а хората заслужават да имат много повече информация. Според двете партии преди всичко е нужна информация и прозрачност. Такива обаче засега липсват.
НФСБ и ВМРО са две от формациите, които в годините имат най-последователна позиция срещу опасните методи за проучване и добив в Добруджа.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Стана ясно в кои сектори сивата икономика в България е огромен процент
Ако американската компания намери газ, разрешението може да прерастне в 35-годишен договор за ползване. Това означава, че служебното правителство за пореден път се опитва да взема решения, които надвишават правомощията и продължителността на управлението му.