ДКЕВР се размърда и поиска намаляване на цената на тока от американските централи

41179
ДКЕВР се размърда и поиска намаляване на цената на тока от американските централи
Снимка: БГНЕС

ДКЕВР поиска преговори за промяна на договорите за изкупуването на електроенергия от "КонтурГлобал Марица Изток 3" и "AES ТЕЦ Марица Изток 1", предаде БГНЕС.

Предлаганите промени предвиждат значително намаляване на цената на изкупувания от двете централи ток, както и неговата продажба на свободния пазар. Договорът за изкупуването на електричеството от тях беше сключен на 13 юни 2001 година от правителството на министър-председателя Иван Костов. Това стана броени дни преди то да загуби парламентарните избори на 17 юни същата година.

ДКЕВР тепърва ще мисли дали да отнема лицензите на ЕРП-тата

До 15-20 дни от Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) ще приключат с изготвянето на актовете за установяване на ад...

Сключените дългосрочни договори за изкупуване на ток не са съвместими с европейските изисквания за конкурентни пазарни условия. Те поставят двете централи в по-изгодно положение в сравнение с останалите производители на ток. Проблемът вече е отчетен от европейските институции. Изводите от тяхното проучване определя подобни споразумения като нерегламентирано предоставяне на държавна помощ.

Анализът на договорите показва, че механизмите за ценообразуване не съответстват на принципите за ценообразуване и целите на Третия енергиен пакет, премахващ пречките пред конкуренцията на енергийния пазар.

ДКЕВР настоява споразуменията да бъдат изменени при следните параметри: 1. Намаляването на пълната цена на тока от ТЕЦ "AES – 3C Марица Изток 1" с 30% и предвиждане енергията от един блок на централата да се продава на свободния пазар; 2. Намаляване на пълната цена на енергията от ТЕЦ "Контур Глобал Марица Изток 3" с 20% и предвиждане енергията от два блока на централата да се продава на свободния пазар.

С исканите от Комисията изменения за намалена пълна цена на енергията ще се намалят разходите, формиращи цената на обществения доставчик, с 424 млн. лв. за следващия ценови период. Общо за целия период на действие на дългосрочните договори положителният ефект от изменението им ще е общо 5,4 млрд. лв. (ТЕЦ "Ей И Ес 3C Марица Изток 1" – 3,5 млрд. лв., ТЕЦ "Контур Глобал Марица Изток 3" – 1,8 млрд. лв.).

Зелената енергия

Подкрепата за ВЕИ чрез преференциални цени води до отклонения от ценовите пазарни механизми и съответно до нарушаване на конкуренцията в сектора. Това казва в свое становище Европейската комисия.

Еврокомисията посочва, че трябва да се променят съществуващите и да се разработят нови мерки за подпомагане на ВЕИ сектора, които да доведат до по-достъпна електроенергия за крайните клиенти.

В тази връзка ДКЕВР ще предложи законодателни промени, свързани с количествата електрическа енергия от ВЕИ, изкупувана по преференциални цени. Промените трябва да станат факт в Закона за енергията от възобновяеми източници (ЗЕВИ) и те трябва да позволят на ДКЕВР да определя ежегодни количества електрическа енергия, произведени от възобновяеми източници, които да бъдат изкупувани по преференциални цени.

ЕРП-тата са направили хиляди нарушения, обяви ДКЕВР

Над 2600 нарушения са констатирани при одита на трите електроразпределителни дружества - "ЧЕЗ Разпределение", ЕВН (EVN) и "Енерго-Про...

"Анализът доказва наличие на икономически необосновани разходи, произтичащи от наредбите на Закона за енергията от възобновяеми източници (ЗЕВИ), които следва да бъдат възстановени чрез цените на всички крайни потребители", се казва в позиция на държавния регулатор.

Комисията счита, че ако бъде намален размерът на средногодишната продължителност на работа с 50% за вятърните и фотоволтаичните централи, която да бъде изкупувана от НЕК по преференциална цена, а останалите количества да се остойностяват по цената за излишък на балансиращия пазар, това би редуцирало през ценовия период 01.07.2014 г.- 31.06.2015 г. разходите, формиращи цената на обществения доставчик, с 541 млн. лв.

Подкрепата за ВЕИ чрез преференциални цени съгласно препоръките на Еврокомисията обуславя, от една страна, огромния им ръст в енергийния микс, но от друга – води до отклонения от ценовите пазарни механизми и съответно до нарушаване на конкуренцията в сектора.

Еврокомисията посочва, че трябва да се променят съществуващите и да се разработят нови мерки за подпомагане на ВЕИ сектора, които да доведат до по-достъпна електроенергия за крайните клиенти. В противен случай са налице обективни предпоставки за дестабилизиране не само на енергийната система, но и на икономиката на България.

КЗК: ЕРП-тата изнудват интернет, кабелни и телефонни доставчици за достъп до мрежата

Процедурата по отнемане на лицензите им не е единствената грижа на трите ЕРП-та у нас. Днес Комсията за защита на конкуренцията (КЗК) о...

Експресен коментар по темата с енергетиката прочетете в Expert.bg

Вижте всички последни новини от Actualno.com

Етикети:

Помогнете на новините да достигнат до вас!

Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Actualno.com, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение помага за нашата кауза - обективни новини и анализи. Бъди активен участник в промяната!

И приеми нашата лична благодарност за дарителство.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Actualno.com

ОЩЕ ОТ Икономика